Friday, January 11, 2008

یک درجه کمتر به حکم انسانیت

1- برف دوباره شروع کرد به باریدن. یادم نمی‌آید هیچ وقت از باریدن برف دل‌گیر شده باشم مگر امسال که لابد از سر کفایت و مهرورزی‌های تمام نشدنی دولت، کودکانی دارند سخت می‌لرزند.
2- نشسته بودم کنار بخاری و شعله را هم تا ته کشیده بودم بالا. برف را دیدم که دارد تند و تند می‌نشیند. یادم افتاد امروز خانم نمی‌دانم چی چی داشت در اخبار می‌گفت، برف دوباره خواهد آمد و همه جا را سفید پوش خواهد کرد. باز یادم افتاد چند روز قبل، صبح اول وقت که از خانه زده بودم بیرون، در ماشین، گوینده‌ی رادیو داشت sms دختر جوانی را می‌خواند که می‌خواهد امسال مثل من کنکور ارشد بدهد. می‌گفت: من سردم است. دارم برای ارشد می‌خوانم و می‌لرزم. اگر امسال قبول نشوم تقصیر شماست. من سردم است. مطمئن‌ام بخاری ماشین روشن بود؛ اما یخ کردم.
3- بخاری را کم کردم و دوباره سرم را در جزوه‌ها فرو بردم. اما نمی‌فهمیدم چطور سرمای امسال برای دولت و وزارت نفت و شرکت گاز و هواشناسی و هر جهنم درّه‌ی دیگر غیر قابل پیش‌بینی بود که چنین مصیبتی را مردم باید تحمل کنند. دیگر درس را نمی‌فهمیدم.
4- ایران دومین دارنده‌ی منابع گاز طبیعی در جهان است؟ خوب باشد! تعجب می‌کنم و به احمدی نژاد فکر می‌کنم که امروز با پالتو و 3 تا لباس روی هم، طبق معمول داشت همان شعارهای انتخاباتی‌اش را برای خبرنگار بازگویی می‌کرد. که چنین‌ایم و چنان و نمی‌شود که مردم سردشان باشد و من نفهمم! دارم می‌روم به آن‌جا که در کنارشان باشم. گویا برای متوجه شدن، باید سرما را در چشمش فرو کنند تا باورش بشود که گاز نیست و ملت سردشان است. ایران دومین دارنده‌ی... خوب به مردم استان‌های مازندران و گیلان و گلستان و هرجایی که گازشان قطع شده، چه مربوط؟
5- درجه‌ی گازسوزها را کم می‌کنم - می‌کنیم. یک درجه کمتر به حکم انسانیت. که به دولت-مردان شریف و عزیز و مقدس و غیره بفهمانیم که درجه‌ی شعور و عدم کفایت و لیاقت شما، هیچ وقت از یادمان نمی‌رود. همین!

8 نظر:

Anonymous نرگس نوشته...

تو کمتر مملکتی این همه نفت و برق و گاز و بنزین می سوزانند که تو ایران. از بس که قیمت عرضه ی این محصولات به مردم بالاست و مالیات زیادی هم روی شان می گیرند. تو ایران همه ی اینها تقریبا مفت به دست مردم می رسد، مردم هم می سوزانند. خانه هایشان اگر دستشان برسد توی زمستان مثل اهواز وسط تابستان می شود. دولت اگر چاه نفت را هم وسط خانه های ما ایرانی های بگذارد کم می آوریم. قبول که دولت تو مسایل زیادی بی عرضه است. تو این یکی اما ما خیلی متوقعیم. دولت هم بی عرضه است چون منابع خام را مفت می سوزاند یا می دهد مردم بسوزانند

12:57 AM  
Blogger Saoshyant نوشته...

دوست عزیز! به نکته‌ی خوبی اشاره کردید. به نظر من این مردم مفلوک از تمام منابع زیر زمینی و رو زمینی که خدا در خاک مملکت‌شان نهاده، همین یک سهم را هم اگر نداشته باشند، دیگر چه داشته باشند؟ از تمام این مواهب دیگران استفاده می‌کنند. مفت هم استفاده می‌کنند. بلاعوض هم استفاده می‌کنند فقط چون کشور دوست و برادر هستند! درست که زیاد بی‌جا استفاده می‌کنیم؛ اما آیا تا به‌حال از خود ریشه‌ی این ول‌خرجی ایرانی جماعت را هم پرسیدید؟ بحث طولانی است و دلایل فراوان. بگذریم. لوله‌های گازی که به ترکیه می‌روند گمان می‌کنم فاصله‌ی چندانی با شهرهایی که گازشان قطع شده، نداشته باشند که از قدیم گفتند: چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

7:07 AM  
Anonymous محمد نوشته...

ارزان و گران بودن يك كالا بر حسب درآمد يك ملت بايد سنجيده شود و نه برحسب قيمت كالا در كشورهاي ديگر.

9:15 AM  
Anonymous فروغ نوشته...

نرگس جان احساساتی نشو. چاه نفت وسط خونه میخواهیم چه کنیم؟ بهتر بود به جای انتقال گاز با لوله تا کیلومترها دور تر از منابع چند نیروگاه تولید برق قوی با سوخت گاز احداث میشد و برق به دست مصرف کننده میرسید که هم تمیز تر ه هم انتقالش راحت تره ..حالا این به کنار که مربوط به درایت و دوراندیشی دولتمردان داره و خوردن چوبش به ما مربوطه که به وفور داریم میل میکنیم.
ولی ای کاش اونطور که تو میگی متوقع بودیم . و کمی صدامون بلند میشد رو سر این ابلهانی که همه رو مثل خودشون فرض میکنند. من بچه هامو با دستکش و کلاه و کاپشن خوابوندم تا بتونیم یه فکری براشون بکنیم. و حالا حالا هم امیدی نیست که جریان گاز برقرار بشه. خانواده مسرفی هم نیستیم. به یک اتاق گرم راضیم که جوجه هام یخ نزنن. اما توقع ندارم حضرات بیان با پررویی بگن مشکل حل شده و قطعی گاز نداریم بلکه افت فشاره....(البته این حرفا چون آتش به دل ما ملت یخ زده میزنه شاید بد نباشه )همدردی احمدخان به درد خودش میخوره

12:56 PM  
Anonymous Anonymous نوشته...

منم فکر میکنم به این قضیه منتهاش انصاف اینه که بگیم فاجعه خیلی عمیق تره و همه تقصیرا گردن این دولت نیست.
با اینکه معتقدم ظهور این دولت، خودش از هر بلایی سهمگین تر بود

1:31 PM  
Blogger مریم مهتدی نوشته...

آقا من یه چیزی رو درک نمی‌کنم! مساله اینه که ما با ترکمنستان قرار می‌گذاریم که از اونا گاز بگیریم، و به جاش همون‌اندازه از جنوب گاز بفروشیم. حالا ترکمنستان دبه کرده که گاز من شیرینه و گاز شما ترش پس قیمت رو می‌برم بالا و ما هم نمی‌خوایم باج بدیم در نتیجه گاز شمال کشور که از راه ترکمنستان تامین می‌شد، قطع شده. ما هم در ازاش درعین حال که قرارداد میلیاردی با ترکیه داشتیم، گاز اون‌ها رو قطع کردیم و صدای ترک‌ها هم دراومده و وعده دادیم که تا دوشنبه گاز ترکیه رو دوباره می‌دیم. حالا سوای مسجد و روا و حرام و خانه، رفتن این رئیس جمهور به مناطق بی‌گاز چه دردی رو دوا کرده؟ اون هم علی‌وار و به صورت ناشناس!!! خدایی حداقلش یه عذرخواهی از مردم این مملکته که دود بی‌برنامگی و مدیریت غلط مسئولاش تو چشم اونا رفته! درضمن در راستای احساسات نهفته در متن شما، باید بگم یک هفته‌اس چشمم به دودکش شومینه‌ی خانه‌ی چندین هزار متری روبروی خانه‌مان است که دودش محض رضای خدا حتا شب‌ها هم قطع نشده! انتظار صرفه‌جویی از این مردم...

1:41 PM  
Blogger Saoshyant نوشته...

چه بگویم مریم جان؟ :( اصولاً چه می‌شود گفت؟

4:02 PM  
Blogger elic نوشته...

هم وجود دارد .عدم رعايت الگوي درست مصرف توسط مردم.مدريت نادرست مسئولين.نبودن نظارت بر درامدها و هزار و يك مشكل ديگر. مشكلي كه من اضافه ميكنم مشكل ساختار غير علمي و غير استاندارد ساختمانهاست كه باعث اتلاف بيش از حد انرژي ميشود وقتي دماي هوا كاهش زيادي پيدا ميكند ديگر استفاده بيشتراز گاز دماي هوا را افزايش نخواهد داديا تاثير كمي خواهد گذاشت در صورتي كه اگر عايقبندي منازل بدرستي انجام شود كاهش دما باعث افزايش مصرف در حد فعلي نميشود.كه اين نيز خود ناشي از مدريت نادرست در بخش ساخت و ساز و غلبه روابط بر ظوابط كه در همه بخشها وجود دارد ميشود.

7:35 PM  

Post a Comment

خانه >>